Egy kis kiegészítés a Kindle-hez: Nagyban megkönnyíti a vásárlást (vagy a nemvásárlást), hogy minden könyv elejét le lehet tölteni ingyen, így ingyen bele lehet nézni. Bár nem olyan, mint átpörgetni a papírkönyvet, de mégis valami. A legtöbbször el lehet dönteni egy könyvről az első fejezet alapján, hogy érdekel-e. Az első könyv, amit beleolvasás után tervezek megvenni az a Chicago Bears legendás játékosáról szóló, Sweetness - the enigmatic life of Walter Payton c. életrajzkötet lesz. Talán tudják már a kedves gyerekek, hogy rajongok az amerikai futballért, és a Chicago Bearsnek szurkolok, így kötelező elolvasnom. A minta alapján nagyon jónak tűnik. Talán még nem futballrajongóknak is érdekes lehet, nagy társadalmi változások idején született és nőtt föl Payton, ha nem is nyomorból, de szegénységből érkezett, innen lett ünnepelt sztár - és bár jó ember volt hatalmas szívvel, nem volt szent. Drogok meg a pinák, ahogy Gengszter Zoltán megénekelte. Hatalmas zárójel futball-rajongóknak: idén a Chicago játszott Londonban, így kötelező volt kilátogatni. Miki barátommal kijutottunk, végigszurkoltuk a meccset a Wembleyben, írtam róla, a szerkesztett változatot (thx Valus) itt lehet olvasni.
A futball iránti rajongásom jó pár éve odáig fajult, hogy játszottam is, és egy rövid, de rendkívül sikertelen időszakot töltöttem a Budapest Wolves (később BW 2) csapatában. Itt megismertem Árpa Attilát, a celebfenegyerekproducert, ami a name-droppingon kívül úgy jön ide, hogy beleolvastam a Macsó papák könyvbe, (macsó nem vagyok, apuka igen, miért ne), amit három celebpapával, (Árpa, Bochkor, Gesztesi) próbálnak eladni. Árpát amúgy emberileg nagyon bírtam, innen is kívánok neki minden jókat, ez a könyv viszont rossz. Az csak egy dolog, hogy nem a három macsó írta, ez vállalt, nyilvánvaló dolog. Viszont az író Trunkó Bence semmilyen stiláris különbséget nem tesz az interjúalanyok között, baromi zavaró, hogy ugyanazon a hangon beszél mindhárom. A tartalom sem túl erős, a "mekkora király vagyok" vonal után mikor már tényleg a terhességről meg babákról van szó, van egy-két vicces sztori, de inkább unalmas, mint bármilyen. Mikor pedig a céltalan lapozgatás során odatévedtem, ahol Gesztesi ecseteli, hogy milyen volt a 9 hónapos terhes Claudiával kúrni, ott már kijött belőlem, hogy "Nnnnnnajóvanbazmegmostvoltelégköszönöm". Apropó, hallottátok, hogy Gesztesi könyvet írt? Illetve nyilván nem ő, hanem valamelyik néger, de akkor is. Jeges Botond, a magyar James Bond, szerelme Lendvai Claudia. Nem vicc.
De intellektusunk vasalt bakancsa ne ragadjon bele a bulvár mocsarába, térjünk vissza fennkölt magasságokba az amerikai futballhoz még egy könyv erejéig. Van a The Blind Side című film, amiért Sandra Bullock Oscart kapott (magyarul A Szív bajnokai, innen is gratulálok), és ami egy létező amerikai futballistáról, a most a Baltimore Ravensben játszó Michael Oherről szól. A film is jó (kipróbáltan teljesen barátnő/ feleség-kompatibilis fyi), de ennél is jobb, hogy egy kiváló könyv alapján készült ( a cím ugyanaz). A könyv szintén bemutatja Oher életét, de ugyanilyen hangsúlyt kap a futball fejlődése is. A játék felgyorsulása Lawrence Taylor színre lépésével, a West Coast Offense megjelenése, és ezekkel együtt a vak oldali tackle - az Oherhez hasonló adottságú játékosok - fontosságának növekedése. Futballrajongóknak kötelező darab, a többiek csak simán nézzék meg a filmet.