Karinthy Ferenc - Harminchárom
(Most kapott egy kedves kollégám hotelszoba-visszaigazolást Ámerikából. "Registration confirmed. You're on your way to Vegas, baby!" Nem vicc.)
Karinthy szeretett volna egy olyan regény-elbeszélés folyamot összeválogatni saját, legjobbnak ítélt írásaiból, amely végigköveti a huszadik századi magyar történelmet. Ez nem sikerült betegsége és halála miatt, de annyi biztos, hogy a Harminchárom minden egyes betűje belekerült volna.
Harminchárom év: 1942-1975 története az újvidéki megszálló katona, a bujdosó, nőcsábász zsidó, a hadiözvegy, az idealista, fiatal kommunista, az öregedő színésznő, az újságírólány szempontjából. (Valahogy mindig bajban vagyok, ha zseniális könyvekről kell írni. Fikázni könnyű.)
Valahogy úgy, ahogy a Csikágó esetében, itt is sikerül elérnie az írónak, hogy ne a környezetről szóljon az elbeszélés, hanem arról: hogy tud ölni valaki, hogy tud lefeküdni egy ismeretlennel, hogy tudja túltenni magát azon, ha elhagyják. Az örök témák valahogy mégis bevonják aktív szereplőnek a környezetet, a történelmet, a közhangulatot, a politikai aktualitást - de úgy, hogy 2007-ben is élvezetes legyen olvasni.
Zseniális, kötelező.
